26 Şubat 2015 Perşembe

Krishnamurti-Huzura ve Barışa Doğru


Huzur...Barış...Kelime olarak söylenmesi kolay ve güzel. Ulaşması ise günümüz insanlığı için ne kadar zormuş gibi görünüyor. İşte J.Krishnamurti, huzur ve barışın insanlığımızla olan bağlantısını çok kapsamlı bir şekilde inceliyor.
Neden bu kadar
kavgacıyız, neden en güzel erdemleri övüyor fakat erdemsiz bir dünyada yaşamak zorunda kalıyoruz? Biz insanlık tam olarak nerelerde hataya düşüyoruz. Kendimizin diye sevip sahip çıktığımız şeyler ve ötekileştirdiğimiz diğer tüm şeyler arasındaki hassas çizgiyi ve kendimize yarattığımız cehennemleri irdeliyor.
Omega Yayınları'nın Krishnamurti Kitaplığı adı altında yayınladığı özel bir serinin 9. kitabı olan Huzura ve Barışa Doğru, benim okuduğum ilk Krishnamurti kitabı. Altını çizmedik yer bırakmadığım, her sayfası müthiş bir bilgelik içeren bir kitap. 134 sayfa olan bu elimdeki kitabın aksine serinin 300-400 sayfalık çok daha kalın kitapları da bulunuyor. Tabi onlara fena halde göz dikmiş durumdayım. Bu seri tamamlanmayı hedefliyor kitaplığımda :)
Krishnamurti her hangi bir kitap yazmamış aslında. Topluluklara verdiği konferanslarının konusal olarak ortak özellik gösteren kısımlarının derlenmesinden oluşuyor bu kitaplar. Ancak adeta oturulup yazılmışçasına bir düzenleri ve edebi değerleri var.
Krishnamurti,13 yaşındayken Dünya öğretmeni seçiliyor ve  kendisine Mesihlik yakıştırması yapılmasına rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmiyor. Egosuz, çıkarsız ve koşulsuz insan sevgisiyle dünyayı dolaşarak onlara konferanslar veriyor ve ömrünün sonuna kadar bu ruhsal görevini hiç leke değdirmeden yerine getiriyor.
Ve ''Düşünce'' diyor Krishnamurti, ''Düşünce çatışmanın kökenidir. Düşünce, insanları uluslara,dinlere, bölerek dünyadaki düzensizliği yaratmıştır. Düşünce dünyayı bölmüş ve kendisini, kendi ruhunun içine saklamıştır.''
 
Tavsiye ediyorum...

Not: Arkadaki turuncu küpün ayrıntılı fotoğrafları burada :)

2 yorum:

 1. Çok sevdiğim yazarlardan biridir. Ama o sözü ''Düşünce hafızanın tepkisidir'' diye hatırladım. Kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 Delinin Günlükleri
   Mutlaka öyle de demiştir Krishnamurti. Bu kitabında Düşüncenin ayrıksılıklara neden olan ayrıntıcı özelliğine çok vurgu yapmıştı. Çatışmaların asıl kaynağı olduğunu söylüyordu. Çok severim evet ben de. Tüm seriyi okumaya hevesliyim ama sıra gelmedi henüz diğer kitaplara.
   Yorum için çok teşekkür ederim...

   Sil