8 Aralık 2014 Pazartesi

ADA Çayı ve Kitap


 
                              İnsanları kişilik sınıflarına ayırmada en bilindik yöntem burçlardır. Ancak okuduğum bu kitap (Güç Noktanızı Keşfedin- Kay Snow Davis),  sıradışı bir yöntemle tüm insanlığı bir ağacın dört bölümüne ayırıyor. Kökler, gövdeler, dallar ve
yapraklar...
 
 
  
 Kitabı genel hatlarıyla anlamak için, yukarıda paylaştığım iç sayfalar oldukça açıklayıcı. Aslında 4'lü ayrım göründüğü kadar sade değil. Yani bir de, dalların yapraklarla, yaprakların köklerle... v.s şeklinde etkileşimleri söz konusu. Kitap bunların her birini tek tek açıklıyor. Etrafınızdaki insanları baz alarak okuduğunuzda kitap sizi şoke ediyor.  
 
 
  
 
Çevrenizdeki insanlar arasında kök olanların, nasıl bir gövde bulma çabasına düştüklerini, gövdelerin nasıl iyi bir aile reisi olduğunu, yaprakların havai yapısını, dalların, yaprak ve gövde arasındaki ilişkide köprü görevini... Hepsini o kadar net kavrıyorsunuz ki, anlaşamayan insanların geçimsizliğinin altındaki nedenleri ya da çok uyumlu insanlar arasındaki kusursuzluğun formülünü buluyorsunuz.
 
 
 
Kozmos yayınlarından 2003 yılında çıkan 132 sayfalık Güç Noktanızı Keşfedin'i, severek okudum. Kişiliğimizi bir de ulu ağaçların bilgeliğinde çözümlememizi sağlayan bu yöntemi yok saymayın derim... :))
 
 
 
                          Ada çayı da bugünün kitabına dekor, kök gövde dal ve
                                         yapraklara şifa olsun....
 
                                            Keyifli Okumalar.... :)))

 

6 yorum:

  1. Kitabın ön kapağı, bardak altlığı ve ada çayı görüntüsü... kitap okumak için güzel bir teşvik olmuş:)

    YanıtlaSil
  2. İnsanın canı çekiyor değil mi :)))

    YanıtlaSil
  3. Çaya da bak, kitaba da :)))

    YanıtlaSil