2 Ocak 2015 Cuma

GİLGAMEŞ-Muazzez İlmiye Çığ

 

      Muazzez İlmiye Çığ'ın okuduğum ilk kitabı Gilgameş.  Çoook etkilendiğim, büyülendiğim, bayıldığım bir kitap. Başlarken acaba sever miyim diye tereddüt etmiştim. Çünkü binlerce yıl öncesine ait mitolojik bir öykü okuyacaktım sonuçta. Belki ağırdır belki sıkıcıdır dedim. Ama okuyunca, insanlığın duygularının hiç değişmediğini anladım. Hala aynı acıları çekiyoruz, gözyaşlarımız aynı yollardan akıyor. Ve insanlığın bu öyküsü hala çok akıcı okunuyor.
 
Gilgameş, canından çok sevdiği arkadaşı Enkidu'nun ölümüyle yıkılıyor.


Öyle böyle değil, tanrıların huzuruna çıkıyor, onu geri vermelerini istiyor. Hiç değilse bir müddet canlı görebilmeyi diliyor. Olmadık savaşlara mücadelelere girişiyor. Ölüler diyarına gidip arkadaşını bulmak için elinden geleni ve hatta daha fazlasını yapıyor. Ve amacına çok kısa bir süreliğine da olsa ulaşıyor.
  
  
Ancak bu geçici mutluluk sonrası acıları dinmiyor. Çünkü  arkadaşı Enkidu'nun ölüler diyarıyla ilgili gözyaşları içinde verdiği bilgiler, onun kendi ölümünden dehşetli bir şekilde korkmasına neden oluyor. Bundan sonrasındaysa ölümsüzlüğün peşine düşüyor...
 
Türlü yolculuklar yapıyor, maceralara atılıyor, değişik yaratık ve tanrılarla görüşmeler yapıyor. Ölümsüzlüğün mümkün olabileceğini ancak bu bilgeliğe erişmenin çok zor olduğunu öğreniyor. giriştiği tüm mücadeleleri kaybedip nihayetinde kendisi de diğer tüm insanların ortak kaderini paylaşıyor ve ölüyor.
 
Gılgameş, Sümer tabletlerinin çözümlemesi yapılmış yüzde kırklık bölümü üzerinden, aslına sadık kalınarak ustalıkla kaleme alınmış bir edebiyat eseri. İçerisinde büyük tufana, insan neslinin değişimine ve tüm kutsal metinlerde anlatılan, insanlığın cennetten kovuluşu ve sürüngen ırk arasındaki gizemli ilişkiye kadar pek çok ilginç konuyu bulacaksınız. Garanti veriyorum ki çok sevecek ve etkileneceksiniz.
  
  
Kaynak Yayınları'ndan çıkan bu 95 sayfalık ince kitap, çizimleri ve orijinal tablet fotoğraflarıyla zengin, dolu dolu bir kaynak gerçekten. Bu çizimde, hangarlarındaki değişik hayvanlardan Nuh'un gemisini tanıyabilirsiniz.
  
Keyifli okumalar dilerim...
 

1 yorum: