15 Ocak 2015 Perşembe

Hititler ve Hattuşa

 

Gılgameş'ten sonra bir Muazzez İlmiye kitabıyla daha tanışacağız. Hititler ve Hattuşa. Anadolu'nun antik tarihi çok ilginç arkeolojik bulgularla çevrili. Bu konuda çekilmiş belgeseller, yazılmış kitaplar da  o yüzden benim için çok değerli. Ama her konu her kalemden okunmuyor. Hele ki biraz bilimsel, tarihsel bir alanda yazılan çizilenlerin okunur hale gelmesi için hangi kalemden çıktığı konusu büyük önem arz ediyor.
Muazzez İlmiye Çığ'ın Gılgameş Destanını

 nasıl yazdığını görüp de hayran olduktan sonra tamam dedim. Hititler ve Hattuşa da okunur...İştar'ın kaleminden...
 

 İştar, Muzzez Hanım'ın Arkeolog arkadaşı Hatice Kızılyay'ın kızı. Ve aslında bu kitap da İştar'ın çocukluğunda tuttuğu günlüğünden uyarlanan, annesiyle katıldığı bir Hattuşa kazısı güncesi. Karakterler gerçek...Kazıdaki bulgular da öyle...
Kitapdaki çizimler, Ressam Nazan Erkmen'e ait. Kitaba hareketlilik katıyor. Ve aslında kitabın hitap ettiği kitleyi bir nebze hatırlatıyor.
 
 
Hititlerle ve Anadolu medeniyetleriyle ilgili araştırma yapmak isteyenler için bir başlangıç kitabı olabileceğini düşünüyorum. Ama genel hatlarıyla kitap gençlere hitap ediyor bence anlatım tarzı olarak. Okullarda ders kitaplarına yardımcı olarak okutulabilecek nitelikte. Tarihi bilgileri sıkmadan zevkli bir şekilde pekiştirmek için harika...
 
 
Ankara kalesinde turistik bir dükkandan almıştık bu tableti. Müzedeki tabletlerin birebir imitasyonu olduğunu söylemişti satıcı. Çok sevdiğim bir aksesuar... Hazır kazılardan, arkeolojiden bahsetmişken yeri gelmiş madem, bahsedelim kendisinden :)
 
Bu da kitabın arka kapağı...
 
 
  İyi okumalar...
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder