9 Ocak 2015 Cuma

Uyanış-C.Tart / Kutsal Makine Beyin-G.Ildız

 
Bugünün kitapları akıl ve beyinle ilgili... Aralarında konusal bağlantı gördüğüm  için birlikte sunuyorum.
 Ege Meta Yayınları'nın faydalı kitaplarından biri olan Uyanış'ın yazarı, dünyaca ünlü Psikolog Charles T. Tart. 
Sınır Ötesi Yayınları'nın 2014 tarihli kitaplarından biri olan Kutsal Makine Beyin ise Nörolog Dr.Güçlü Ildız'a ait.
 
Uyanış, Kitapyurdundan aldığım ve okuduğum ilk kitabımdı :) Ege Meta Yayınları'yla da ilk karşılaşmamdı. Daha önce kitapçı raflarında hiç görmediğim bu yayınevi, ilginç ve faydalı kitaplarıyla dikkatimi çekmişti.
 
İnsanı anlamanın en doğru yolu, onu yönlendiren bilinçaltının enstrümanlarını tanımaktan geçiyor. Akıl tuzakları ve kalıp düşünce biçimleri...Tüm bunlardan sıyrılabilip silkelenen, yani uyanan bilinç kendi yolunu çizmede çok daha özgür oluyor. Aslında Tart'ın 400 sayfa boyunca kimi zaman kolay anlaşılır, kimi zamanda akademik bir ders kitabı niteliğinde gördüğüm anlatımlarının ardındaki en özet yorumum bu olabilir. Sık sık Guirdjieff'e atıflarda bulunan Tart, aslında onun felsefesi etrafında insanlığın bilinç hallerini her yönüyle izah etmiş. Altı çizilecek çok yer de bulmuş çizmişim. Ama yine de bitirmek için uzun bir süreye ihtiyacım oldu nedense. Sıkıldım demiyorum bakın :))) 

 Okuyun tabi... Ama akıcı bir okuma beklemeyin. Her kitap akıcı olacak diye bir şart yok.
Böyle kitaplardan da hoşlanıyorum aslında. Ders çalışıyomuş da verimli bişeyler yapıyomuş gibi hissediyorum :) Uyanış, 2004'te yayınlanmış.

***
 
Gelelim Kutsal Makine Beyin'e... Bu kitap 2008 yılında ''Beynimiz'' adıyla basılmış. Ama daha sonra birtakım değişiklikler yapılarak Sınır Ötesi'nden çıkmış. Yazar tasavvufi yönleriyle kitabı tekrar kaleme almış sanırım.
 
 
Öncelikle bu kitapta beyinle ilgili öğrenilmesi gereken hayati bilgiler var, bunu belirtmem çok önemli. Mesela, amigdala hakimiyetindeki insanın nasıl hayvansal içgüdülerle davranışlar sergilediği konusu, beynin ön lobunun gelişmişlik düzeyi ve insan zekası arasındaki bağlantı ve kişilik sınıflandırmaları...
Bunlar, insanı anlamlandırmada ve ruhi düzeylerini keşfetmede, bir nörolog doktordan duymayı merakla beklediğimiz bilgiler. O yüzden kesinlikle okunması gereken kısımları var. Çok ilgi çekici bilgiler var. Ancak kitabın konu diziliminde ve başlık seçimlerinde, kısacası sistematiğiyle ilgili bir problem var sanki. Okurken rahatsızlığını duyumsadım. Düzeltilmesi gereken kısımlar var gibi. Yine de Güçlü Ildız'ın eline sağlık, üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiş. İnsanın metafizik yolunda, tıp biliminin açıklamalarına çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.
 
Keyifli okumalar efendim...
 

1 yorum: